Bir su yumuşatma sistemi, kullanıcıların karşılaştığı en yaygın problemlerden biri olan su sertliği minerallerini temizler. Sert su tahribata neden olur, banyo ve mutfaklarda kireçlenmeye neden olur. Saçı ve cildi kurutur. Türkiye Cumhuriyeti'nin %95'inden fazlası yemek pişirmek, temizlik yapmak ve banyo yapmak için sert suya güvenirken, su yumuşatıcılar hayati bir amaca hizmet eder. Bir su yumuşatıcı, sizi zamanından önce bozulan su ısıtıcılarını, pullu musluk başlıklarını ve saatlerce kireç temizlemekten kurtarır. Bir su yumuşatıcıya yatırım yapmak size zaman, enerji ve para tasarrufu sağlar evinizi, mülkünüzü, sağlığını korur.

Su yumuşatıcı, iyon değişimi adı verilen bir işlemle sertliğe neden olan kalsiyum ve magnezyum minerallerini suyunuzdan ayırır. Tüm evi kapsayan bir filtreleme sistemidir. Su yumşatma sistemi, en yıkıcı etkilere sahip olan, sert su sorununu gidermek için kullanılır. Sert su, modern eve zarar verir. Borularınızda kireç bırakır, onları tıkar ve su basıncını düşürür. Ölçek, bulaşık makineleri, kahve makineleri ve buzdolabı gibi cihazların ömrünü önemli ölçüde kısaltır. Sert su, sıcak su cihazlarını tahrip eder. Suyun sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, kalsiyum ve magnezyum o kadar fazla katılaşır ve sıcak su ısıtıcınızın içinde katı birikintiler halinde sertleşir. Sert su bölgesinde yaşıyorsanız, su ısıtıcınızdan patlamış mısır sesi gibi sesler gelebilir. Bunun nedeni, ölçeğin kendisini ısıtma elemanına bağlamış olmasıdır. Isıtıcının sıcaklığı yükseldikçe ve tank genişledikçe, ısıtıcı elemanlar üzerinde kabuklanan kireçli kaya birikintileri çatlamaya ve gerilmeye başlar. Sert su kaynaklı ölçek, bu patlamış mısır patlama sesinin nedenidir.

Su yumuşatıcısı olmayan çamaşırlar, pis görünmesini önlemek için ekstra deterjan gerektirir. Sert suda yıkanan bulaşıklar çizgili ve lekeli çıkacaktır. Duş perdelerinizde ince köpük birikir. Sabun ve şampuanınız köpürmez. Sert suda banyo yapmak cildinizi kaşındırır ve kurutur, saçlarınızı cansız ve yapışkan hale getirir. Sert suyun zararlı yan etkilerini temizlemek için gereken çok fazla zaman, enerji ve para daha masraflıdır. Bütün bir ev su yumuşatma sitemi, sert su sorunun en etkili çözümüdür.

Su yumuşatıcılar, sudaki kalsiyum ve magnezyumu ortadan kaldıran iyon değişimi adı verilen bir işlemle çalışır. Sert su mineral tankına girdiğinde, küresel reçine boncuklarından oluşan bir yataktan akar. Genellikle polistirenden yapılan bu plastik boncuklar bir sodyum iyonu ile yüklenir. Reçine boncukları anyondur, yani negatif yükleri vardır. Kalsiyum ve magnezyum minerallerinin pozitif bir yükü vardır ve bu da onları katyon haline getirir. Zıt yükler birbirini çektiği için, minerallerin negatif yükü reçine boncuklarının pozitif yüküne çeker. Sert su reçineden geçerken, boncuklar mineral iyonlarını yakalar ve sudan uzaklaştırır. Boncuk mineral iyonu yakaladığında, sodyum iyonu serbest bırakılır. Reçine sütunu, mineral deposundan geçerken suyun tüm sertliğini sıyırır ve yumuşatılmış su evinize akar.

Bir su yumuşatıcı üç bileşenden oluşur: bir kontrol vanası, bir mineral tankı ve bir tuzlu su tankı. Bu üçü, mineralleri sert sudan çıkarmak, su akışını izlemek ve sistemi bir rejenerasyon süreci ile periyodik olarak temizlemek için birlikte çalışır.

1. Mineral tankı
Mineral tankı, sert suyun yumuşatıldığı odadır. Su besleme hattı, sert suyu tanka aktarır. Su, reçine boncuk yatağından sızarak suda sertleşen kalsiyum ve magnezyum iyonlarını biriktirir. Su, tanktan yumuşak bir şekilde çıkar ve borularınızdan, ev aletlerinize akar.

2. Kontrol valfi
Kontrol vanası, mineral deposundan evinize giren su miktarını ölçer. Valf, maden tankına giren suyun hacmini izleyen bir sayaç yer alır. Sert su mineral deposundan akarken, reçine boncukları sodyum iyonlarını sertlik iyonlarıyla değiştirir. Zamanla bu, reçinenin suyu etkili bir şekilde yumuşatmaya devam etme kapasitesini tüketir. Boncuklar, kalsiyum ve magnezyum iyonlarını uzaklaştırmaya devam edemeyecek kadar mineral içerikle yüklenmeden önce, kontrol valfi otomatik olarak bir rejenerasyon döngüsü başlatır. Bu maksimum kapasite, kontrol vanasının yerleşik bilgisayarında önceden programlanmıştır ve evinizin büyüklüğü, kişi sayısı ve suyunuzun sertliği gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Kontrol vanaları, su yumuşatma ünitelerinin son derece verimli olmasını sağlayan, önceden programlanmış bir sistemdir.

3. Tuzlu su tankı
Tuzlu su tankı, rejenerasyonda su yumuşatma sistemine yardım eder. Mineral tankına bitişik oturan daha kısa bir tanktır. Tuzlu su tankı, reçine boncuklarının pozitif yükünü eski haline getirmek için oldukça konsantre bir tuz (veya bazen potasyum) solüsyonu tutar. Tuz, tuzlu su tankına pelet veya blok şeklinde manuel olarak eklenir. Bunlar tankın dibindeki suda çözülür. Kontrol valfi reçinenin yumuşama kapasitesinin azaldığını kaydettiğinde, ağır tuzlu su çözeltisi tanktan çekilir ve mineral tankındaki reçinede yıkanır. Tuzlu su tankında tuz biterse, üniteden geçen su artık yumuşamayacaktır.

Rejenerasyon döngüleri, reçine boncuklarını yüksek konsantrasyonlu tuzlu su solüsyonuyla doldurur, sertlik minerallerini yıkayarak sistemden dışarı atar. Reçine boncukları, sertlik minerallerini tekrar ortadan kaldırmak için yeniden doldurulur ve astarlanır. Reçine boncuklar, son derece dayanıklıdır ve suyunuzu yirmi yıl veya daha uzun süre etkili bir şekilde yumuşatabilir. Su yumuşatıcılar iki yöntemden biri ile rejenerasyon sağlar: eş-akım veya karşı-akım rejenerasyonu (aşağı akışlı brining ve yukarı akışlı brining olarak da adlandırılır.)

Eş akım rejenerasyon döngüsü
Eş zamanlı rejenerasyon döngüsünde, tuzlu su çözeltisi, maden tankına servis akışıyla aynı yönde girer. Tuzlu su solüsyonu reçine boncuk yatağının derinliğine doğru akar ve iyon değiştirme işlemi tekrar gerçekleşir, ancak bu sefer tam tersi. Tuzlu su boncukların üzerinden akarken, tuzlar boncukları sodyum iyonu karşılığında magnezyum ve kalsiyum iyonlarını serbest bırakmaya zorlar. Tuzlu su reçineden geçerken, giderek yoğunlaşan bir sertlik mineral dalgası oluşur ve sistemin tamamı boyunca akar. Tuzlu su çözeltisi, yatak boyunca daha fazla sertlik minerali ittiğinden, minerallerin ve rejenerasyon iyonlarının sürekli değişimi ve yeniden değişimi gerçekleşir. Su tanktan çıktığı zaman, çözeltinin gücü önemli ölçüde azalır. Eş akımlı bir rejenerasyon döngüsünde, en yüksek yüklü boncuklar tankın tepesindeki boncuklarda olacaktır. Eş akımlı rejenerasyon, rejenerasyon sürecini tamamlamak için karşı akımdan daha fazla su ve tuz kullanır.

Karşı akım rejenerasyon döngüsü
Karşı akımlı rejenerasyon döngüsünde, su, genellikle suyun çıktığı maden tankının tabanından tanka girer. Karşı akım döngüsü, reçine boncuklarının genellikle en az tükendiği alt kısımdan başlayarak, tuzlu suyu reçine yatağına kadar çalıştırır. Bu, rejenerasyon döngüsü sırasında yeniden değişimi başlatan daha az sertlik minerali olduğu anlamına gelir. Yumuşatıcının sert su ile ilk temas ettiği reçine yatağının tepesine ulaştığında tuzlu su daha az tükenir. Bir ters akımlı çevrimli su yumuşatıcı, eş akımlı çevrime göre %75 daha az tuz ve %65 daha az su kullanır. Ayrıca yeniden şarj olan sodyum iyonlarını daha adil bir şekilde dağıtır. Bir karşı akım döngüsünde, en yüksek yüklü boncuklar, su eve girmeden hemen önce tankın dibinde olacaktır. Bunlar aynı zamanda yüksek verimli su yumuşatıcılar olarak da bilinir.

Su yumuşatıcılar, öncelikle sert sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarını ayırır. Kalsiyum (Ca2+) ve magnezyum (Mg2+), su sertliğine neden olan iki mineraldir. İyon değiştirme işlemi ayrıca pozitif yüklü iyonları (katyon olarak da bilinir) çeker ve ortadan kaldırır. Demir ve manganez gibi diğer mineralleri içerebilir.

Su yumuşatıcı demiri ayırır mı?
Su yumuşatıcılar, demiri (çözünmüş demir) düşük miktarlarda ve çözünmüş durumdaki demiri uzaklaştırır. Suyun rengini koyulaştırır, tuvalet, küvet ve lavabolarınızda gözle görülür lekeler bırakır. Ferrik demirin (çözünmeyen demir) yumuşatıcı ile çıkarılması daha zordur. Ferrik demir reçine yatağında birikecek ve rejenerasyon döngüsünün geri yıkamasına direnecektir. Bu, yumuşatılmış suyunuzda demir parçacıkları üretebilir ve reçine boncuklarının gücünü azaltabilir. Çözünmüş demir oksijene maruz kaldığında oksitlenir ve ferrik demir olur. Bu nedenle, bir su yumuşatıcı demiri çözünmüş halde kaldırabilse de, suyunuzda yüksek demir seviyeleri varsa, bir kısmı kaçınılmaz olarak çözünmez bir duruma dönüşecektir. Su yumuşatıcınız büyük miktarlarda demir işliyorsa, yumuşatıcı yatağınızı temizlemek ve reçine boncuklarınızın ömrünü uzatmak için Rust Out gibi kimyasal bir solüsyon kullanmanız gerekmektedir. Demir en iyi şekilde, demir filtre veya ters ozmoz gibi daha kapsamlı bir filtreleme sistemi ile sudan uzaklaştırılır.

Su yumuşatma sistemi ile elde edilen suyu içmek güvenlidir. İyon değiştirme işlemi sırasında, reçine boncukları sertlik minerallerini yakalarken suya sodyum salmaktadır. Ancak yumuşatılmış sudaki sodyum miktarı sağlıksız değildir ve düşünülen miktardan çok daha azdır. Orta derecede sert suyunuz varsa, örneğin galon başına beş tane (yaklaşık 86ppm), litre suya yalnızca 37 miligram sodyum ekler. Bu, önerilen günlük sodyum alımının %2’sinden azdır. Bir dilim beyaz ekmek yaklaşık 170 miligram sodyum içerir ve bir dilim pizza yaklaşık 640 miligram sodyum içerir. Dolayısıyla, karşılaştırmalı olarak, su yumuşatıcıların ilave ettiği sodyum miktarı göz ardı edilebilir düzeydedir.

Bir su yumuşatıcı tarafından eklenen sodyum miktarı, indirgenen sertlik minerallerinin sayısı ile doğru oratnılıdır. Sudaki her miligram sertlik için yumuşatıcı iki miligram sodyum salmaktadır. Bu, yalnızca aşırı sert suya sahip bir bölgede yaşıyorsanız sorun olabilir. Suyunuzun sertlik seviyesi 400 ppm’nin üzerindeyse, içtiğiniz ve kullandığınız suyu arıtmak için ters ozmoz sistemi kurmanız gerekmektedir. Ters ozmoz sistemi, sudaki hemen hemen tüm çözünmüş katıları ve tuzları ortadan kaldırabilen yarı geçirgen bir zardan geçirir. Doktorunuz tansiyon veya böbrek sorunları nedeniyle sodyum alımınızı azaltmanızı tavsiye ettiyse, yumuşatıcınızdan sonra bir ters ozmoz sistemi kurmanız da tavsiye edilir.

Kireçli boru ve fayanslar, kuru saçlar, sert çamaşırlar ve sürekli bozulan cihaz masraflarıyla uğraşmak istemiyorsanız.b Su sertliği kendi kedine ortadan kalkan bir sorun değildir. Kullandığınız cihazların tahmini ömrünü kısaltarak daha çabuk arıza vermesine neden olur. Borularınızı kireçlendirerek basınç kaybettirir. Su ısıtıcılarına zarar verir ve daha fazla elektrik tüketimine neden olur.

Tüm evi kapsayan su sistemlerinin ömrü 20 yıldan uzundur. Rutin bakım ve tuz gibi ihtiyaçlarını karşıladığınız zaman bu süre daha uzun olablir.

Su yumuşatma sistemleri kurulum noktasında veya bakım nedeniyle sızdırma yapabilir. Kurulum esnasında acele etmeyin, tüm vidaların ve itmeli bağlantıların doğru şekilde oturduğundan emin olun. Valflar içinde çatlak varsa sızıntıya neden olabilir. Aşınmış bir su vanası, sızıntının kaynağı olabilir.

Eğer depremin yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız sabitlemeniz gerekmektedir. Sık kullanım sızıntılara neden olmaz. Tahliye borusunun tıkanmadığından emin olmalısınız

Prize takılıyken asla su sızıntısını tamir etmeye çalışmayın. Baypas vanasını kapatıp, fişini çektikten sonra sızıntı kaynağını arayabilirsiniz.

Uniteyi kuran servisten destek talebinde bulunmanız gerekir.

Su yumuşatma cihazları tipik olarak 15 yıllık bir ömre sahiptir. İyi şekilde muhafaza edilirse çok daha uzun süre dayanabilir. Tuzlu su tankının asla tuzunun bitmediğinden emin olmak ünitenin ömrünü uzatır.Aşırı su sertliği’de cihaz ömrünü etkileyen kriterlerden bir tanesidir.

Yüksek Kapasiteli Arıtma Sistemi Ankara

Akyurt ilçesi: Akyurt
Altındağ ilçesi: Altındağ, Hasköy, Ulus, Aydınlıkevler, Ulubey, Samanpazarı, Telsizler, Dışkapı, İskitler
Çankaya ilçesi: Çankaya, Kavaklıdere, Cebeci, Ahlatlıbel, Karataş, Dikmen, Çayyolu, Maltepe, Öveçler, Zafertepe, Bahçelievler, Balgat, Bilkent, Birlik, 100. yıl, Yenişehir, Esat, Yıldız
Çubuk ilçesi: Çubuk
Etimesgut ilçesi: 30 Ağustos, Etimesgut, Göksu, Yurtçu, Elvankent, Bahçekapı, Güzelkent, Eryamanevleri
Gölbaşı ilçesi: Gölbaşı
Keçiören ilçesi: Sanatoryum, Aktepe, Etlik, Ufuktepe, Bağlum, Esertepe, Şenlik, Subayevleri, Kalaba
Mamak ilçesi: Abidinpaşa, Akdere, Boğaziçi, Gülveren, Mamak, Hüseyingazi, Kayaş, Demirlibahçe, Lalahan
Pursaklar ilçesi: Pursaklar
Sincan ilçesi: Yenikent, Ahievran, Sincan, Plevne, Çarşı, Temelli, Ertuğrulgazi, Fatih, Mevlana, Ulubatlı Hasan
Yenimahalle ilçesi: Demetevler, Şentepe, Macunköy, Karşıyaka, Batıkent, Atatürk Orman Çiftliği, İvedik, Ostim, Yenimahalle